OSÍK.cz oficiální internetové stránky obce Osík, vesnice roku 2008

Škola v přírodě 2015/2016

Na školu v přírodě jsme se v letošním roce spolu se ZŠ Vidlatá Seč vypravili do Nekoře v Orlických horách. Týden v horách jsme si užili. A my jako páťáci parádně ukončili první stupeň základky.
Po příjezdu do Nekoře jsme ubytovali a zavítali na první oběd. Pan kuchař nám uvařil první z dobrot, a to frankfurtskou vepřovou kýtu s houskovým knedlíkem. Po chvilce odpočinku jsme pěšky vyrazili na Pastvinskou přehradu, která mě ohromila svou velikostí. A množstvím velkých ryb. S prázdným břichem jsme se vrátili právě na večeři. Po večeři jsme se vydali zahrát si florbal.
Druhý den ráno po budíčku jsme šli na snídani. Protože nás čekal celodenní výlet, už u snídaně jsme dostali obědový balíček. Naše kroky směřovaly do nejčistší krajinné oblasti jménem Zemská brána. Viděli jsme státní hranici procházející Divokou Orlicí, pašeráckou lávku. U Ledříčkovy skály jsme si přečetli pověst o Ledříčkovi - Jánošíkovi Orlických hor. Na naučné stezce jsme se dověděli i mnoho zajímavostí o zdejších rostlinách. Viděli jsme i doupě s bobrem. Na plánu dne byla ještě vojenská tvrz Bouda, ale bohužel nám nevyšlo počasí a museli jsme se vrátit. Večer nám zpříjemnil film Harry Potter.
Polovina týdne nás čekala návštěva Musea řemesel v Letohradě. V rámci programu musea se 4. a 5. třídy společně se školou z Vidlaté Seče zúčastnili soutěže ve znalostech o starých řemeslech. Vítězným týmem se stalo družstvo Bobulí - ZŠ Osík: Marika Rožková, Eliška Zölflová, Sabina Pachlová a Nela Jiskrová. Před odjezdem jsme si pochutnali na výborné zmrzlině.
Předposlední den našeho pobytu jsme strávili na zámku v Častolovicích. Prohlédli jsme si zámek, kde někteří z nás měli štěstí spatřit hraběnku Sternbergovou. V zámeckém zvěřinci jsme viděli pštrosy Emu, lamy, poníky, oslíky, kozy, ovečky a prasátka. Ve voliérách rozmanité druhy papoušků a bažantů. Krásně se nám předvedli volně pobíhající pávy.
Na závěrečný večer pro nás paní učitelky připravily diskotéku, moc jsme si ji užili.
Následující den ráno, vlastně už poslední den, jsme se nasnídali, sbalili kufry a usedli zpět do autobusu na cestu domů. Hurá do školních lavic a do náručí rodičů. Bylo to super.
Za žáky 3. až 5. ročníku Marika