OSÍK.cz oficiální internetové stránky obce Osík, vesnice roku 2008

Naši zlatí

"Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se"
Dovolila bych si mírně parafrázovat toto motto olympijských her - "Kdo se zúčastnil letošního MDŽ, vyhrál". Ústředním tématem oslavy svátku všech žen, paní a slečen totiž byly zimní olympijské hry a nejvýznamnější osobnosti, které pro naši republiku v minulosti cenné kovy získaly.

Zahájení večera v kulturním, vlastně pardon, olympijském domě nemohlo proběhnout jinak, než předáním pochodně s olympijským ohněm, jehož spletitou cestu s využitím všemožných dopravních prostředků jsme mohli sledovat v přímém přenosu.
Samozřejmě byla představena videozáznamem tradiční i mnohdy zapomenutá osícká sportoviště - ruku na srdce, opravdu každý víte, kde je v naší vesnici Skihotel, jež za doby své největší slávy zachránil teplým grogem zdraví mnoha lyžařům?
No a po slavnostním zahájení, jež z čestné lože sledoval i pan prezident s chotí, jsme byli svědky brilantních rekonstrukcí největších úspěchů českých sportovců.
Jiří Raška i po 50 letech zopakoval svůj jedinečný 79 m skok na lyžích, jímž si vysloužil titul Český lyžař století.
Kateřina Neumannová před našimi zraky opět dotáhla svých 30 km do vítězného finiše - až nyní vyšla na povrch zákulisní informace, jak silným nejen fyzickým, ale i psychickým nátlakům musela čelit, když ji několikrát během závodu předjel krkonošský pašíř. Ještě že ji v cíli přivítala její milovaná dcerka Lucinka.
Aleš Valenta po nezbytné rozcvičce zopakoval svůj Ledový dech - trojné salto s pěti vruty.
Chybět samozřejmě nemohla ani ledová královna Martina Sáblíková v prosulé kombinéze a pod přísným dohledem a drezurou svého trenéra.
No a co by to bylo za ódy na české olympijské legendy, kdybychom opomněli naše Zlaté hochy z Nagana! Poprvé v historii jsme měli jedinečnou příležitost nahlédnout na střídačku a vyslechnout zásadní rady trenéra Hlinky, díky kterým získali naši hokejisté kov nejcennější. Na závěr jsme s napětím sledovali přílet vládního speciálu se všemi sportovci na palubě a po osobní gratulaci pana prezidenta ocenit bouřlivým potleskem všechny borce a členy týmu, a poté i vzdát hold brilantním organizačním přípravám, které předcházely zimním olympijským hrám v Osíku se stejným nasazením a vervou jako ty skutečné.

Jako po každé olympiádě bylo co slavit a co probírat, a tohoto nelehkého úkolu se všechny zúčastněné paní a slečny nevídaného věkového rozpětí zhostily opravdu zodpovědně. Vína, pivka i něco ostřejšího podávaného pánskou částí obecního zastupitelstvo byl dostatek, stoly se prohýbaly pod sladkými i slanými dobrotami, které přinesly, navařily a napekly všechny Osečandy i známé z okolí, které přišly toho večera oslavit MDŽ společně. Ke slavnostnímu večeru a tanci zahrálo Vepřo-knedlo s Dádou a bujaré veselí se tak protáhlo přes půlnoc.

Závěrem mi opět dovolte mírně pozměnit zvolání, které i v průběhu večera zaznělo mezi gratulacemi hokejistům z Nagana - "VOSY, DĚKUJEM !!!!"
Lenka