OSÍK.cz oficiální internetové stránky obce Osík, vesnice roku 2008

Symbols Australia
Security Level
Svatováclavský schodoběh

Mnohým z Osíku pohled do kalendáře na datum 28. 9. způsobí zrychlení dechu, zvýšení tepu a možná i nějaká kapka potu na čele vyvstane. Proč asi? Ptá se člověk neznalý místních poměrů. Důvodem je svatováclavský schodoběh. Nejinak tomu bylo i letos. Start ve 14:00 u Jiskrových. Pravda, mnozí se letos shodovali v tom, že když se podívali na černou oblohu po obědě, nebyli si tak jistí, že nasadí tenisky a vyběhnou. Naštěstí to pořadatelé: Marcela Quaiserová, Simča Dušková s taťkou Jardou, Máša Zdvořilá, Honza Němec a Hanka Kociánová měli „nahoře" zajištěno a Anička Šauerová v mobilní Apce potvrzeno.

A jak to letos probíhalo? V úvodu naznačím, že byla jedna novinka, ale zatím ji nechme v utajení. Na startu se kupí děti, které chtějí závodit. Záda jim jistí rodičovstvo a z nich někteří podléhají šarmu organizátorů a svolí, že ty schody přeci jenom také vyběhnou. Děti pobíhají, některé nervózně ladí techniku běhu, jiné se rozmísťují na trati, aby mohly fandit kamarádům rodiče si povídají. Již tu máme startérku Mášu, Simču se stopkami v cíli a na startu Marcela řadí závodníky dle kategorií. Začínají školkáčci, Maty Kotěru startuje na dvakrát, za ním peláší Štěpik Radilu pronásledovaný Adélkou Veselíkovou a už následují prvňáci s druháky. Z nich někteří prvně běží až úplně nahoru, ale to je neodradí, ani když zakopnou. Všichni povzbuzují závodníky na trati, ať běží třeba Áďa, Janička, Laura, Vojta nebo Miki, fandí se všem. Zajímá vás technika běhu? Když vám jsou čtyři, šlapete na každý schod a ještě občas brknete a jistíte se rukama. Jste-li o něco starší, už to berete po dvou a při tom třeba ještě skáčete ze strany na stranu jako srnka. Máte-li po maturitě nebo jste-li otcem třech dětí, berete to po třech i více a nahoře jste okolo deseti vteřin. Rychlost a styly jsou prostě různé a na některých bylo znát, že mají natrénováno z ranního dobíhání autobusu.

Letošní účast byla lehce ovlivněna nejistým počasím a neštovicemi ve školce. Hlavně se děti uzdravte a za rok si to vynahradíte. Mezi dospěláky bylo více závodnic než závodníků. Vážení, máme v Osíku zdatné ženy. Ani kojenec spokojeně spící v kočárku nebrání v tom, aby si mamka vyběhla osecké schody. Poté, co se po schodech prohnal vítr v podobě Aleše a Dana, došlo na již avizovanou novinku. Aby si děcka ukrátila čas před vyhlášením výsledků, mohla vyrazit na nanuky do hospůdky na hřišti. To bylo radosti, zářících oček a upatlaných pusinek. Mezitím byly vyhodnoceny výsledky a mohlo se vyhlašovat. Všichni obdrželi diplomy a zlaté Fidorky. Za těch pár schodů to jistě stálo. Nastává čas pro závěrečné focení panem Macháčkem. Póza, úsměv, sýýýýr, cvak a blik......

Ráda bych napsala, v poklidu jsme se rozešli do našich domovů, ale jak Aničky Apka na počasí předvídala, stalo se. Během okamžiku začal liják a všichni pelášili domů. Suchý nedošel asi nikdo. I přes ten deštivý závěr, to stálo za to. Je skvělé, že máme v Osíku akce, kde se můžeme sejít, poklábosit a i trochu zasportovat. Věřte, že výkon není tím nejdůležitějším, a proto za rok neváhejte a přijďte podpořit svatováclavský běh.

Zuzana Veselíková

Kompletní fotogalerii naleznete na Google Photos zde.